Memoirs of an ex-Mountain Dew addict.

Started by Vince Twelve, Fri 19/05/2006 02:03:50

Previous topic - Next topic

Nikolas

The only thing that comes in mind when seeing all these pictures (apart fomr disgust, sorry guys) is HOW MUCH? I mean can you calculate the ammount of cans *times* the price. It should be something like 1000x50 cents each = 5000$!

Well done! You've just wasted a car!

Other than that, most impressive wall Vince and most impressive floor (but difficult to cross) Domino... ;D

My addiction lies on chocolate, but I actualyl control it, up to a point.

But if you give me chocolate, I can't say no! It's impossible!

BTW, I don't smoke, drink, eat other sweets, or coffee. I'm free ofeverything. Except my own life!

Evil

Fifty cents a can? Try five.

I really like Pitch Black. Mixed with a RockStar, it could possibly be the best drink ever.

Anyone have a Bawls wall? :D

Vince Twelve

Actually, the Dew usually cost us 20 to 25 cents a can.  Regardless, Nik, your math is a bit off.  1000 * $.50 = $500

So, our actual expenses were around 3000 * $.25 = $750.  Not to mention that we weren't "wasting" the money.  That was our usual Dew intake.  We enjoyed the Dew!

And yeah, that beer thing is scary as hell.

Nine Toes

Quote from: Barbarian on Fri 19/05/2006 20:13:38
Hyde: Is that your place (or did you just find those pics floating around the internet somewhere?)?

Meh.  I'm flattered, but no, that's not my place.  8) I got those pictures in an e-mail from a friend.

I guess some guy was renting the place, and he was very quiet and lived alone. He never complained or caused any problems, and was never late on his rent.  But when he moved out... holy crap, were the landlords left with a surprise, I tell you what.  I guess those pictures are NOTHING compared to what they found.  They said they had found "tunnels" leading to the kitchen, bedroom, and bathroom.

Back on topic:  $0.25 for a can of Mt. Dew?  It's like, $1.00 here.  Man, do I feel ripped off.  And when you turn the cans in, you only get around $0.40-0.50 per pound.  (A pound is usually a large garbage bag full.)
Watch, I just killed this topic...

SMF spam blocked by CleanTalk